Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krmení a voda

7. 5. 2008

Krmení a voda

Nejdřív si zkuste anketu (odpovědi jsou dole v textu) :o)

 

Přestože domestikovanému koni můžeme nabídnout širokou řadu krmiv, nesmíme zapomenout, že je to v podstatě pastevní zvíře. Musí mít trvale k dispozici objemnou píci - trávu a seno. Krmení ovlivňuje nejen kondici zvířete, ale i jeho zdraví a chování. Důležité je, abychom znali základní pravidla výživy koně a přitom nezapomínali, že každý kůň potřebuje individuální složení stravy. To musíme respektovat.

Krmiv jsou tři druhy :

  • Koncentrovaná (Otruby,granule,kukuřičné vločky,oves,ječmen...)
  • Objemná (Seno,vojtěška, řezanka,tráva)
  • Doplňková (Ovoce,zelenina,pamlsky,tvrdé pečivo)

Koncentrovaná krmiva(jaderná)

Koncentrovaná krmiva jsou dnes nabízena v širokém výběru. Jsou to různé směsi v sypké formě, slisované do granulí nebo obiloviny. Koncentrovaná krmiva nejsou přirozenou potravou koní, jsou však vydatnoým zdrojem energie a zpravidla představují zpestření jídelníčku. Množství jednotlivých denních dávek musíme odměřovat odměrkou.

OVES

Oves je oblíbeným krmivem, neboť nemusíme přesně odměřovat podávané množství, díky nižšímu obsahu energetických složek)

Obrazek

JEČMEN

Ačkoliv je někdy chovateli podceňován, má vysoký obsah energetických složek. Při zkrmování musíme být opatrní, neboť již i poměrně malé změny krmné dávky mohou výrazně změnit energetický přínos krmiva.

Obrazek

OTRUBY

Otruby předkládáme koni spíše jako objemné krmivo než nutriční koncentrát. Nejsou vhodné pro zvířata ve vývinu, neboť obsahují více fosforu než vápníku.

Obrazek

GRANULE

V současné době jsou nabízeny v širokém sortimentu pro různé druhy koní od poníků až po dostihové koně. Vždy nakupujte granule vhodné právě pro vašeho koně.

Obrazek

KUKUŘIČNÉ VLOČKY

Představují mimořádně hodnotné krmivo. Chovateli jsou nezřídka dále upravovány, aby došlo ke snížení jejich povzbudivého vlivu na nervový systém. Nutriční hodnota vloček je tím však nižší.

Obrazek

HRUBÁ SMĚS

Směsi vypadají daleko chutněji než granule. Koně je rádi jedí. Konzumují ji déle, což je velmi příznivé pro zažívání. Směs se vyrábí v různých složeních.

Obrazek

LNĚNÉ SEMENO

Tepelně neupravené semeno je pro koně jedovaté. Musíme je proto vařit několik hodin, dokud semena nepuknou. Má projímavé účinky, ale napomáhá také k lesklé srsti.

Obrazek

SUŠENÉ CUKROVARSKÉ ŘÍZKY

Energetické krmivo, podáváme máčené.

Obrazek

  • ŽITO (není vhodné jako krmivo, je těžko stravitelné. Způsobuje dermatózy - kožní onemocnění a u klisen může způsobit potrat)
  • PROSO  (má vysokou krmnou hodnotu jako oves.Vhodný pro plemenné koně)
  • BOB  (Vhodný pro tažné koně,ale i plemenné a dostihové.Denní dávka je 1 - 1 1/2 kg. Zkrmuje se máčený.)
  • HRÁCH  (Denní dávka je 10 - 20 % krmné dávky.Krmíme stejně jako bob.)

Objemná krmiva

Zdrojem vlákniny je objemná část v dávce - píce. Může být zkrmovaná čerstvá nebo usušená, případně silážovaná. Kůň z píce získává díky svému zažívání glycidy, tuky a aminokyseliny. Pokud lůň nedostává dostatečné množství objemného krmiva, výsledkem jsou koliky. Ke krmení používáme vždy jen jakostní seno, nekvalitní může vykazovat nejen nízkou nutriční hodnotu, ale i vysoký podíl plísnových spor. Přesvědčímě se, zda-li nejsou v píci nějaké jedovaté rostliny, některé i usušené jsou pro koně smrtelně jedovaté.

SENO

Seno = usušená tráva. Luční seno má bohaté druhové zastoupení. Kvalitní seno je křehké (drolí se), sladce voní a má zelenohnědou barvu.

Obrazek

VOJTĚŠKA

Vynikající zdroj nejen výživných látek, ale i minerálů. Zkrmuje se čerstvá nebo usušená. Vzhledem k vysokému obsahu živin ji zkrmujeme v menším objemu než seno.

ŘEZANKA

Řezanka je sláma nařezaná na kousky. V této podobě může být snáze strávena. Výhodou je, že nezpůsobuje u koní zácpu. Můžeme ji míchat s koncentrovanými krmivy. Sama má velmi nízkou výživnou hodnotu a v krmné dávce ji považujeme za objemné krmivo. Ke krmení se používá sláma ječná nebo ovesná.

Obrazek

Doplňky ke krmení

ZELENINA A OVOCE

Použita může být téměř všechna zelenina a ovoce. Nejoblíbenější je mrkev a jablko.

             Obrazek              Obrazek

RYBÍ TUK

Rybí tuk představuje bohatý zdroj vitamínů. Může být zamíchán do krmiva. Přispívá i mimo jiné ke zkvalitnění srsti koně. Zvířata ho samotný špatně přijímají.

Obrazek

MELASA

Chutný doplněk - zbytek po výrobě cukru používaný jako pojivo do prašných krmiv. Do melasy můžeme zamíchat podávané léky a aplikovat je přímo do tlamy. Je těžko stravitelná.

Obrazek

SŮL

Nejlepší způsob doplňování soli je solný liz, který má kůň trvale k dispozici.

Obrazek

CUKR

Nepodáváme příliš často, je nezdravý (kazí zuby), ikdyž pro koně oblíbený.

Obrazek

TVRDÝ CHLEBA A ROHLÍKY

Výborná odměna, musí však být dobře ztvrdlý, aby nezpůsobil potíže.

VODA

Kůň musí mít vždy přístup k čerstvé a čisté vodě v dostatečném množství. Teplota by měla být 10 - 12 °C, teplejší voda koně neosvěží a chladnější způsobuje trávicí potíže. Denně koně spotřebují asi 40 - 60 litrů vody.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář