Jdi na obsah Jdi na menu
 


Parkur

2. 9. 2007

Parkury

Parkur je vlastně překážková dráha různých stupňů obtížnosti.Jde o to projet celou dráhu co nejlépe, tzn. bez trestných bodů, a v co nelepším čase. V tomto druhu sportu musí jezdec prokázat souhru s koněm velmi dobré vedení koně a v neposlední řadě také správný sed při cvalu i skoku. V parkurovém skákání existují různé druhy soutěží, jako jsou např. klasická soutěž, dvoufázové skákání (tzv.dvoufázovka) a stupňovaná obtížnost (tzv. postupka).

Obrazek

Obtíznosti :

ZM - 80 cm

Z - 100 cm

ZL - 110 cm

L - 120 cm

S - 130 cm

ST - 140 cm

T - 150 cm

TT- 160 cm

Obrazek

Trestné body :

  1. shození, poboření překážky nebo dotyk končetiny koně vodního příkopu = 4 trestné body
    2. odmítnutí poslušnosti = 3 trestné body
    3. odmítnutí poslušnosti = 6 trestné body
    4. odmítnutí poslušnosti, pád jezdce nebo obou = vyloučení
    5. překročení časového limitu za každou započatou vteřinu = 1 b. 6.rozeskakování = 1 trestný bod


Obrazek

Překážky

Kolmé skoky

Jsou to vertikální překážky s několika kavaletami uspořádanými jedna na druhou. Je poměrně obtížný, protože kůň má jen málo času uvědomit si výšku skoku. Mají za úkol prověřit schopnost koně skákat do výšky.

Obrazek

Obrazek

Oxery

Jsou to takové překážky, na nichž musí kůň skákat nejen do výšky, ale i do dálky. Jsou sestaveny tak, aby když se jich kůň dotkne, ihned spadli.

Obrazek

Obrazek


Zeď

Je to svislá překážka namalovaná z namalovaných dřevěných kvádrů se světlejším okrajem. Někteří koně jsou z ní vystrašení, protože nevidí místo doskoku.

Obrazek

Obrazek

Dvojbradlí neboli doublebar

Je vlastně oxer s dvěma řadami stojícími těsně u sebe různě vysokými kavaletami.


Obrazek

Trojbradlí neboli tripplebar

Je oxer se třemi řadami stojícími těsně u sebe různě vysokými kavaletami.

Obrazek


Obrazek

Křížek

Je to nejjednodušší překážka. Skládá se ze dvou kavalet postavenými přes sebe do tvaru písmene X.

Obrazek


Trojskok nebo dvojskok

Jsou dvě nebo tři překážky umístěny blízko sebe tak, aby mezi nimi kůň mohl udělat jeden či žádná cvalový skok. Jsou obtížné na udržení rovnováhy.

Obrazek

Kozí hřbetTato překážka se moc v soutěžích nevyskytuje. Vypadá jako trojbradní, ale prostřední kavaleta je nejvyšší než první a poslední.


Přírodní skoky

Jsou to překážky vyrobené z přírodních materiálů jako jsou nenabarvené tyče nebo forma živého plotu. Tyto překážky jsou obtížné, koně se jim často vyhýbají.Základní oxer

Je jeden z nejtěžších oxerů. Skládá se ze dvou stejně vysokých překážek postavených těsně za sebou a skáčou se jedním skokemVějíř

Skládá se ze tří kavalet, které vycházejí z jednoho sloupku a rozevírají se do třech, což koni umožňuje skákat na jedné straně jako kolmý skok a na druhé straně jako trojbradlí.


Vodní příkop

Existuje ve dvou typech: kombinovaný s kolmým skokem nebo oxerem, nebo širší příkop s nízkým živým plotem před ním. Na doskoku je umístěna bílá páska, aby bylo možno posoudit, zda kůň neudělal chybu.

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář