Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hřebčín ve Slaťiňanech

Obrazek

Vznikl z původních stájí pro dostihové koně a koně pro parfosní hony, které patřily spolu s přilehlým zámkem a panstvím rodině Auerspergů. V zámku se nyní nachází Hippologické muzeum s rozsáhlými sbírkami. Stáje v Heřmanově Městci naproti zámku patřily zase rodu Kinských. Po ukončení II. světové války a po převzetí objektů (srpen 1945) byli starokladrubští vraníci, jejichž regenerace probíhala od r.1939 v Průhonicích u Prahy, přestěhováni po kopytě do stájí ve Slatiňanech. Vznikl "Státní pokusný hřebčín ve Slatiňanech" a bylo pokračováno v regeneraci tohoto plemene, která byla ukončena v r.1973. V r.1948 byl hřebčín přejmenován na Výzkumnou stanici pro chov koní ve Slatiňanech, která prováděla výzkumnou činnost až do r. 1992.

V hřebčíně Slatiňany se přes 60 let chová starokladrubský kůň v černé barvě, čili starokladrubský vraník. Starokladrubský kůň se řadí mezi barokní rasy koní, má španělsko-neapolský původ a vznikl pro ceremoniální účely panovnických dvorů. Historie chovu sahá až do roku 1579, avšak chov vraníků byl přerušen a v 1931 téměř zcela zlikvidován. Díky prof. F. Bílkovi z VŠZ v Praze, který v rámci ojedinělého projektu regenerace shromáždil poslední zbytky vraníků, můžeme nyní obdivovat i tyto "černé perly" českého chovu. Projekt byl zahájen v roce 1939 ve Slatiňanech, dále v něm pokračoval Dr. Lev Richter. Doc. Jaroslav Dušek se svými spolupracovníky dokončil regeneraci v 70. letech. Na regeneraci se podíleli kromě kladrubských běloušů rovněž lipický vraný hřebec Siglavi Pakra a frízský hřebec Romke, kteří zde založili dvě nové linie ke dvěma původním liniím Sacramoso a Solo (vznikla ve 30. letech odštěpením z linie Sacramoso).


Současnost chovu

V současnosti chová hřebčín Slatiňany kolem 250 ks starokladrubských koní, převážně vraníků. Základní stádo čítá 72 chovných klisen a 14 plemenných hřebců, 80 hříbat do věku 3,5 let je odchováváno na hříbárně ve Slavicích.


Objekty hřebčína

Hřebčín Slatiňany má správní středisko, středisko Ústřední evidence chovu koní, 4 střediska chovu koní, středisko rostlinné výroby a středisko údržby.

Správní středisko (vedoucí Tomáš Kunc) se nachází v hlavní budově hřebčína a patří do něj sekretářka vedoucí o.z., ekonomický úsek, zootechnický úsek, úsek správy budov a bezpečnosti práce.

Středisko Ústřední evidence chovu koní (vedoucí V. Nágrová) patří pod Českomoravskou společnost chovatelů a.s. a je pověřeno MZe ČR vedením ústřední evidence všech koní chovaných v ČR (mimo A 1/1 a klusáka).

Středisko chovu (vedoucí P.Víšek) se nachází přímo v hřebčíně a je tvořeno stájí plemenných hřebců a třemi stájemi plemenných klisen.
Plemenní hřebci jsou ustájeni v prostorných boxech, plemenné klisny bez hříbat jsou na vazných stáních, klisny s hříbaty v boxech nebo na volné stáji.

Výcvikové středisko Slatiňany (vedoucí ing. K.Dvořák) se nachází v bývalé cihelně cca 300 m od hřebčína.
V tomto středisku se provádí výcvik hřebců a klisen, ukončený zkouškami výkonnosti (ll. měsíční) a výcvik klisen, určených k prodeji pod sedlem a v zápřeži. V případě zájmu provádíme i výcvik koní pro privátní majitele.

Výcvikové středisko Heřmanův Městec (vedoucí F.Slavík) se nachází v zámeckých stájích v Heřmanově Městci cca 10 km od hřebčína; součástí historického areálu stájí je galasedlovna se sbírkou památkově chráněných uzdění, sedel a postrojů.
V tomto středisku se provádí převážně výcvik hřebců určených k prodeji pod sedlem i v zápřeži a výcvik koní do sportovních zápřeží.

Hříbárna Slavice (vedoucí M.Čavrnoch) se nachází v překrásném prostředí obory Slavice cca 8 km od hřebčína. Jsou zde odchováváni hřebečci a klisničky od odstavu až do věku 3,5 let.

Středisko rostlinné výroby (vedoucí L.Beer) se nachází 2 km od hřebčína ve Škrovádě. Zajišťuje krmivovou základnu pro koně a provádí údržbu pastvin.

Středisko údržby (vedoucí ing. E. Maršálková) se nachází přímo ve dvoře hřebčína a zajišťuje běžnou údržbu budov a stájí, opravy strojů a údržbu zeleně v okolí hřebčína.


Využití starokladrubských vraníků

Vhodnost kladrubáků pro vozatajské soutěže prezentují na kolbištích naši vozatajové s vranými spřeženími. Se slatiňanskými vraníky se také můžete setkat při soutěžích v klasické drezúře, v parkurových soutěžích a v soutěžích barokního ježdění. Můžete je potkat i jako koně jízdních policistů v Ostravě a Pardubicích.

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Stáj Slatiňany

(Anicka, 2. 3. 2009 19:25)

Ja ve Slatiňanech nejezdím, ale několikrát jsem tam byla na prohlídce. Kamarádka tam dokonce jednoho koně vlastní a vždy když se vidíme, tak my o ní vypráví. Krásný blog!!!

kacka

(... , 28. 9. 2007 16:55)

Jo,??? xarinka, nase Babicka, tu znam... jezdim nani taky... napis mi na sebe kontakt, nebo tady je moje ICQ:403-273-297

Hřebčín Slatiňany

(Kačka-majitelka, 10. 7. 2007 10:45)

Já ve Slatiňaněch taky jezdila na jedné kobylce jménem Xarina

Sacramoso

(Teplamartinka, 6. 7. 2007 17:56)

Ahojky, máš super blog, já ve slatiňanech jezdím na Hlavních stájích(Vedoucí ing. Karel Dvořák, je to tam super, A krasni kladrubaci, ja jezdim klisnu Berru, a taje taky super!!! Mas mocinko moc hezkej blog!!! S pozdravem Martina a Berra