Jdi na obsah Jdi na menu
 


Přirozené chování a řeč těla u koníků

Ležení : Koně stejně jako další domácí zvířata odpočívají v leže. Zejména hříbata tráví zpočátku svého života až 7 hodin spánkem. Čím je kůň starší tím méně si lehá. Koně obvykle leži s nohama podloženýma pod tělem, mají-li však dostatek prostoru mohou ležet na boku s nohama nataženýma. Při vstávání se koník nejprve vzepře na přední nohy, poté vstává zadními. Mezi těmito fázemi je ,, sed " , který bývá využíván u cirkusových koní.

Obrazek Obrazek

Vzpínání : Při vzpínání se koník staví na zadní a zvedá přední nohy, popřípadě jimi hrabe. V případě je to součást soubojů hřebců, u jezdeckých konípovažujeme vzpínání za nectnos nebo zlozvyk ( kůň se např. vzepne před skokem a odmítá jít dopředu, také při leknutí může následova vzepnutí,.. ) Vzpínání na pobídku jezce je součás výcviku koně ve Španělské jezecké škole nebo ve Vídni, také v cirkusech je oblíbenou efektní podívanou. Pokud se s vámi kůň postaví na zadní, je třeba přesunou hlavní těžiště co nejíce ke krku, aby se s vámi kůň nepřeklopil a nezpůsobil vám ještě vážnější zranění.

   Obrazek   Obrazek

Válení : Válení je pro koně přirozené. zbavuje se tak parazitů a drbe se, prokrvuje si kuži. Kůň si nejprve vybere vhodné místo ( často prachové nebo blátivé ), klekne si na přední nohy a začne se válet. Často se i při válení převaluje, proto je potřeba dbát na bezpečnost, pokud stojíte poblíž ( koně se rádi válejí např. po vykoupání nebo plavení )! Také box by měl být dostatečně prostorný, aby v něm kůň během válení neuvízl - pak je zapotřebí rychlé pomoci ! Válení, neklid, pocení či kopání po břiše však může být příznakem velice nebezpečného onemocnění - koliky.  V takovém případě je třeba začít koně provádět a neprodleně volat veterináře.

Obrazek

 

Obrazek

Vyhazování : Vyhazování je přirozenou reakcí koně na vnější podněty a pochází z doby, kdy koně ještě žili divoce v přírodě a byli loveni šelmami. Když koni šelma skočila na hřbet, snažil se ji vyhazováním shodit. Později toho využili lidé nejprve při výcviku koní, kteří se vyhazováním na jezcovu pobídku zbavovali sevření nepřátel. Později se tento prvek stal cvikem vysoké školy a dnes je možné ho vidět např. ve Španělské jezdecké škole ve Vídni. Může být však i výrazem vzdoru a neochoty pracovat pod sedlem nebo jen ,, radostí ze života "  a součástí bojů hřebců.

Obrazek

                           Obrazek

Vzájemná péče o srst: Vzájemné drbání je mezi koňmi velmi časté. Původní funkcí tohoto chování byla péče o srst v místech, kam si kůň sám nedosáhne (např. hřeben krku a oblast kohoutku, plece, ramena a horní linie hřbetu). Postupem času se z něj stala společenská událost - přátelský projev smíru, sympatií či náklonnosti spojený s praktickou údržbou srsti. Při této činnosti stojí koně protisměrně a lehce si pomocí řezáků hryžou srst. Mají tak navíc dobrý přehled o všem, co se děje v jiných okolí. Někdy se muže stát, že při čištění vás začne hříbě nebo i dospělý kůň jemně ,, drbat" také - netrestejte ho, jen vám tak projevuje sympatie. Podrbání koně na kohoutku je pro něj velice vítaná odměna, mnohem příjrmnější, než například obvyklé poplácání po krku.

Mletí hubou: U malých hříbat, která se dostanou do kontaktu s dospělými jedinci (např. ve stádě) lze vypozorovatnápadné klapání a mletí hubou na prázdno. ,, Velkému" koni tak dávají najevo podřízenost a ,, prosí ho", aby jim neubližoval.

Odpočinek: Kůň odpočívá vleže nebo vestoje. Vestoje má při odpočinku obvykle povolenou jednu zadní nohu, tou se o zem opírá pouze přední okrajem kopyta a čas od času si přešlápne. Oči má přivřené, uši uvolněné a mírně zakloněné dozadu, dolní pysk bývá povolený. Neměli bychom odpočívajícího koně rušit, v případě nutnosti jej oslovíme a upozorníme na sebe, aby se nelekl.

Co říká koník ušima?

Uši zašpičatělé dopředu "Co se to tam vpředu děje?" Zvíře se má napozoru, vidí něco, co ho zneklidňuje, hřebec vidí a cítí klisnu v říji. Kůň se rozhoduje mezi bojem a útěkem, naslouchá kupředu.

Obrazek

 Kůň naslouchající dopředu, ve střehu

Uši na stranu "Slyším něco ze strany?" Koně mají hodně citlivé a pohyblivé uši a díky tomu mohou slyšet do stran. Uši VISÍCÍ do stran : "Dřímu!" Kůň odpočívá a dříme.

Obrazek Kůň naslouchající do strany

Uši zašpičatělé dozadu Při jízdě : "Dávám pozor, co ode mne požaduješ" nebo naslouchání dozadu.

Uši položené dozadu "Dávej pozor!Nemůžu tě vystát!Kousnu tě nebo tě kopnu!"  Někdy se nás tak kůň snaží jen zastrašit, ale někdy je to skutečně znamení rozzuřenosti. Neplést si s nasloucháním dozadu!

Obrazek

Rozzlobený kůň, sklopené uši dozadu a výhružný postoj

Živě se pohybující uši "Děje se tu toho tolik, že nevím, kam mám naslouchat dřív!" Koník slyší mnoho zvuků z různých směrů, snaží se poslouchat všude.

Co říká kůň hlavou a krkem?

Zvedání a poklesávání hlavy "Pokouším se vidět ostřejí!"

Potřásání hlavou "Pryč s mouchami!" nebo "To se tedy musím divit!"

Házení hlavou do výšky "Svatá dobroto, to jsem se polekal!"

Zvedání hlavy s postrčením "Hej, starej se o mně!"

Otáčení hlavy ke straně "S tím nechci nic mít!"

Kroucení krkem "Nejdradši bych se hnal do všech stran!" Ve vážnějších situacích: "Chci odusd pryč!"

Mávání hlavou sem tam ("tkalcování") "K smrti se nudím!"

Co říká kůň nohama?

Zvedání zadní nohy "Dávej pozor, vyrážím!"

Zvedání přední nohy(s kvíkáním) "Jen drž odstup, ještě nejsme přátelé!"

Podupávání nohama "Buď tak hodný, nech mě na pokoji!"

Hrabání Žebrání : "Dej mi něco k jídlu!" Při sedlání : "Nemám vůbec chuť do práce!" V boxu : " Děsně se tu nudím!" Před válením "Teď si udělám pěkné místo k válení!" Ve sněhu : "Hledám něco k jídlu!"

Zvedání přední nohy (během žraní) "Mám obrovský hlad, tak mi nic neberte!"

Vykopnutí zadníma "Jdi ode mě pryč, nech mě na pokoji, nechci se s tebou přátelit!"

Co říká kůň ohonem?

Ohon velmi vysoko zdvižený U hřebců při boji nebo namlouvání nevěsty, na úprku

Zdvižený ohon Při pozdravu , u klisen které očekávají hřebce, při průzkumu, když mají koně menší strach, také při kálení

Ohon daleko natažený V pohybu či při úmyslu zvýšit rychlost, všeobecná pozornost

Ohon visící Spánek, dřímota, bolest, když je kůň naháněn

Stažený ohon Strach podřazeného, před tím, než kůň začně vyhazovat v sebeobraně a v zoufalství.

Kořen ohonu svisle nahoru(jen u hříbat) Chci si s tebou hrát!

Mrskání ohonem Stísněnost, nervozita či hněv nebo odhánění much

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

adelinne

(adelinne, 4. 3. 2009 7:44)

a ještě mám vzkaz pro šárku (třetí komentář od spodu)KDYŽ NECHCEŠ ABY TI NĚKDO STAHOVAL VĚCI Z TVOJICH STRÁNECH TAK SI JE NECH PRO SEBE A NEZVEŘEJŇUJ JE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

adelinne

(adelinne, 4. 3. 2009 7:38)

Lepší stránky jsem ještě neviděla a že sem jich prochodila. Pro tyhle stránky nemám slov!!!!

potvůrko!!!

(šárka, 3. 8. 2008 11:14)

Dík, že si stahuješ texty z mí stránky a s tim i obrázky! Ale máš to jinak pěkný.

konik

(zuzana, 26. 2. 2008 10:16)

GOOOOOOOOOOT

(lomík , 10. 1. 2008 20:40)

Úža dělám si końský deník takže se mi to skvěle
hodí dík