Jdi na obsah Jdi na menu
 


Arabský plnokrevník

Obrazek

Arabský kůň je bezpochyby nejkrásnější ze všech koní, je to také nejstarší a nejčistší ze všech plemen, které bylo starostlivě šlechtěno po tisíce let. Arab se označuje jako "zdroj" všech světových plemen. Díky své genetické čistotě vtiskuje svému potomstvu vlastní silný charakter a konstituční tvrdost a ušlechtilost jako zjemňující vliv. Hrál významnou roli při vývoji většiny známých plemen, ale jeho největším přínosem byl podíl na vzniku Anglického plnokrevníka. Aškoliv je anglický plnokrevník větší a rychlejší než Arab, přesto nemůže zapřít životnost, zdraví, inteligenci a krásu, kterou zdědil právě po tomto předkovi...

Obrazek

Popis a charakteristika

Typiským znakem araba je krátká, ušlechtile tvářená, suchý hlava s s výrazně prohnutým profilem a široké, klenuté čelo pokračuje pokračuje mezi očima stítovitou vyvýšeninou. Hlava se napojuje na krk zvláštním obloukem. Krk je dlouhý, elegantně prohnutý, u hřebců s náznakem hřebene. Arab se však od ostatních koní velmi liší stavbou těla. má jen 16 párů žeber a 5 bederních obratlů. Následkem toho je kříž rovný a ocas vysoko nesený. Pouštní původ tohoto plemene prokazuje tenká kůže, pod kterou se zřetelně rýsují šlachy a cévy, krátká, jemná srst a hedvábná hříva a ohon. Má štíhlé, suché nohy se skvélými klouby a tvrdá kopyta. Pohyb v horku ovlivnil tvar chřípí a velmi pohyblivých, široce otevřených nozder. Uši jsou pěkně utvářené a oči velké a zářivé, mírný štičí (konkávní) profil pak koně dotváří. Nejoblíbenější barvou v evropských i amerických chovech je bílá, avšak ve své vlastni byli arabi hnědáci, ryzáci i vraníci. Arab je poměrně malé plemeno, povolený výška je od 144 do 152 cm, avšak menší výška také není u araba na závadu. I když je arab nízký, NIKDY se nepočítá k ponyům. Tradičně se hříva ani ohon neupravují ani neprotrhávají. Důležité je přirozeně vysoké nesení ocasu. Chody jsou vesměs vynikající, plavé, lehké a prostorné, jako kdyby se kůň pohyboval na pružinách. Přestože je arab kosntitučně jemný, váží do 400 kg a jezdec do 90 kg by mu neměl činit problémy.

Obrazek

Povaha

Jak již vhled ukazuje, jde o zvíře všestraně nadané, vnímavé a bystré. Drsné podmínky jeho původní vlastni umožnily arabovi rozvinout skvělý zrak a čich, neméně znamenitý sluch a jedinečný orientační smysl.Zvíře vyniká velkým temperamentem, zároveň je dobře ovladatelné a s chutí se učí různým trikům. Arabská tradice tvrdí, že tento kůň je neobyčejně oddaný a věrný svému pánovi, což dokládá působivými histrokami.

Využití a sportObrazek

Arabský kůň je výhradně jezdecké plemeno a v minulosti sloužilo k vývoji mnoha dnešních plemen, závodních i pracovních. Arabskou krev má v sobě dnes mnoho cenných koní. Pro svou vytrvalost jsou používáni k enduranci, ale využívají se i obyčejně rekreačně nebo pro parkury.

Dnešní typy araba

Koheilan,Siglavi,Munighi

U arabského plemene jde o to, aby byla zachována ušlechtilost, "suchost", dobré zdraví, dokonalé chody, energický temperament a dobrý charakter.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář